Чи опиниться знову назва «Україна» поруч зі словами «незаконна екстрадиція» у заголовках новин? Заява Проекту «Без кордонів» ГО «Центр Соціальна Дія»

Лютий 13, 2013

В минулому держава Україна неодноразово виказувала кричуще нехтування і байдужість до прав біженців і шукачів притулку, порушуючи власне законодавство і норми міжнародного права. Якщо Генеральна Прокуратура України та українські суди не розглянуть справу Абдумаліка Абдулладжанова безсторонньо і у правовий спосіб – Україна вчинить чергове непоправне правопорушення, здійснивши примусове видворення, заборонене підписаними нею міжнародними угодами.

За повідомленнями, які з’явилися у засобах масової інформації, 5 лютого у міжнародному аеропорту «Бориспіль» було затримано колишнього прем’єр-міністра Республіки Таджикистан Абдумаліка Абдулладжанова. 7 лютого Бориспільський суд Київської області ухвалив рішення про взяття екс-прем’єра Таджикистану під варту в рамках екстрадиційного провадження. За повідомленнями українських силових структур, йдеться про подальше можливе примусове видання п. Абдулладжанова владі Таджикистану, яка оголосила його у свій час у розшук через Інтерпол за звинуваченнями у скоєнні тяжких злочинів.

Абдумалік Абдулладжанов від 1994 року відомий як активний політичний опонент президента Республіки Таджикистан Емомалі Рахмона, частина обвинувачень, висунутих щодо нього офіційним Душанбе, пов’язана із боротьбою за владу в країні.

Повідомлення про те, що до пана Абдулладжанова застосовано екстрадиційний арешт, і компетентні органи України очікують на надіслання з Таджикистану документів для його екстрадиції, вказує на те, що натепер Генпрокуратура не вбачає перешкод для продовження екстрадиційної процедури і можливого видання екс-прем’єра Таджикистану.

Проект «Без кордонів» стурбований повідомленнями щодо того, що пан Абдулладжанов отримав притулок у США. Ця інформація вимагає ретельної перевірки, оскільки, у разі підтвердження, цей факт робить видання його Таджикистану неможливим, а звільнення з-під варти – нагально необхідним. У цьому випадку видання п. Абдулладжанова владі Таджикистану становитиме refoulement– насильницьке видання біженця до країни, де йому загрожує небезпека, що заборонено, поміж іншим, Конвенцією ООН про біженців 1951 р. і українським законодавством.

Також Проект «Без кордонів» нагадує про абсолютну заборону видання особи до держави, де їй може загрожувати застосування катувань, відповідно до Ст.3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (Європейської конвенції), і Ст.3 Конвенції ООН проти катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження і покарання. Видання особи до країни, де існує високий ризик застосування щодо неї катувань, є, таким чином, незаконним, і порушує як міжнародні зобов’язання України, так і національне законодавство.

За численними повідомленнями правозахисних та міждержавних організацій, практика застосування катувань у Таджикістані є надзвичайно поширеною та системною. Лише минулого, 2012 року про факти катувань у правоохоронній системі Таджикистану повідомляв Спеціальний доповідач ООН з питань тортур, а такі відомі міжнародні правозахисні організації, як “AmnestyInternational” та “HumanRightsWatch”, назвали тортури «системною» та «поширеною» проблемою таджицької системи силових структур. Враховуючи це, а також заяви самого п. Абдулладжанова, що він побоюється за своє життя у разі видання до Таджикистану, Проект «Без кордонів» вбачає у згаданих статтях Конвенцій потенційну перешкоду до екстрадиції екс-прем’єра Таджикистану до рук його переслідувачів.

Протягом останніх років держава Україна відзначилася як незаконними екстрадиціями осіб, які намагалися отримати тут притулок, – так і вміщенням під варту шукачів притулку задля екстрадиційної процедури, яка від самого початку не могла бути здійснена без порушення закону. Ці порушення норм права мали високу ціну для переслідуваних, і вкотре зганьбили імідж України. Проект «Без кордонів» закликає не дозволити цьому повторитися знову.

Контакт: Максим Буткевич, +380-50-3348780,butkevych@noborders.org.ua

Ірина Федорович, +380-50-5288614, fedorovych@noborders.org.ua

—————————————————————————————————-

Додаткова інформація:

Стаття 3 Конвенції ООН проти катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження і покарання:

1. Жодна держава-сторона не повинна висилати, повертати чи видавати будь-яку особу іншій державі, якщо є серйозні підстави вважати, що їй там може загрожувати застосування катувань.

2. Для визначення наявності таких підстав компетентні власті беруть до уваги всі обставини, що стосуються справи, включаючи, у відповідних випадках, існування в даній державі постійної практики брутальних і масових порушень прав людини.

Спеціальний доповідач ООН з питань тортур представляє попередні результати поїздки до Республіки Таджикистан, 10-18 травня 2012:

«Ми чули свідоцтва з минулого, і навіть теперішнього, про застосування сили для отримання зізнань. Цілком можливо, що катування не використовують постійно проти кожного підсудного, але достатньо часто, аби розглядати серйозно даний факт».

Звіт правозахисної організації AmnestyInternational:

«Катування та інші форми жорстокого поводження і надалі поширені у закладах досудового ув’язнення у Таджикистані. Міліція чи співробітники служби безпеки часом піддають людей катуванням, аби «розкрити» справи шляхом отримання зізнань, або для отримання грошей від них чи їх родичів. У деяких випадках, таке поводження призводило до смертей в ув’язненні».

Звіт правозахисної організаціїHumanRightsWatch:

«Тортури залишаються системною проблемою пенітенціарної системи Таджикистану, і використовуються для отримання зізнань від обвинувачених, до яких часто не допускають родичів чи юридичного захисника протягом попереднього ув’язнення. Попри переговори з Міжнародних Комітетом Червоного Хреста (ICRC), які відбулися у серпні, влада не надала ICRCдоступ до місць позбавлення волі. За рідкісними винятками, правозахисні групи також позбавлені такого доступу. Тоді як катування практикують практично безкарно, влада зробила хіба що кілька маленьких кроків, аби притягти винних до відповідальності».

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter
Останні публікації

Результати дослідження поінформованості ЛГБТ-спільноти та запрошення до участі в онлайн-курсі

Художница Алевтина Кахидзе: Клубника Андреевна и постановление http://www.sbu.gov.ua/sbu/cont

Художница Алевтина Кахидзе нарисовала историю своей  мамы, которая не может выехать из-под обстрелов в Донецкой области в безопасную часть Украины, так как для этого нужно подать документы на разрешение пересечения линии столкновений (см. временный порядок выезда на сайте СБУ) и затем долго ожидать его получения.
Правозащитные организации уже предупреждали о незаконности и опасности подобной практики.

ДОВІДКА ЩОДО ОТРИМАННЯ ГРОМАДЯНСТВА УКРАЇНИ

ДОВІДКА ЩОДО ПРОДОВЖЕННЯ СТРОКУ ПЕРЕБУВАННЯ В УКРАЇНІ

ДОВІДКА ЩОДО ОТРИМАННЯ ПОСВІДКИ НА ТИМЧАСОВЕ ПРОЖИВАННЯ В УКРАЇНІ

ДОВІДКА ЩОДО ОТРИМАННЯ ПОСВІДКИ НА ПОСТІЙНЕ ПРОЖИВАННЯ В УКРАЇНІ

Правозахисники у правовому полі, що стискається: Приклад України

(Виступ Максима Буткевича на заході Frontline Defenders у Раді ООН з прав людини, 10 березня 2014 р.)

 Коли планувався цей захід, на якому мені випала честь виступати, ситуація в моїй країні - Україні - вже почала привертати увагу світової спільноти. Втім, наразі, ситуація серйозно змінилася. Українці не лише пройшли через масові громадянські протести, жорстокі вуличні протистояння, вбивства людей, які виборювали свої права і свободи, падіння попереднього режиму, - але й зробили перші кроки в побудові нової, більш демократичної країни, і зіткнулися з іноземною воєнною окупацією.

Що Заходу потрібно знати про крайніх правих на Евромайдані

Блог Антона Шеховцова

Джерело

Багато хто на Заході запитує про участь українських радикальних націоналістів на київському Евромайдані. Деякі нібито ліві сайти як World Socialist Web Site (Світова Соціалістична Мережа) опублікували відверту брехню щодо Евромайдану та ролі крайніх правих у цих протестах: ці сайти намагаються ублажити російських імперіалістів, які щодня роблять все, щоби позбавити Україну її слабкої незалежности.

Закрити кримінальне провадження проти фальсифікаторів порносправи не вийшло

Напередодні Нового року, 30-го грудня, суддя Вишар І.Ю. скасував постанову Вінницької обласної прокуратури про закриття кримінального провадження за фактом притягнення завідомо невинуватого Дмитра Гройсмана до кримінальної відповідальності за ст. 372 Кримінального кодексу.

Заява Проекту «Без Кордонів» та Мережі меншин Східного партнерства стосовно ситуації з правами меншин в Україні, зокрема у сфері злочинів на ґрунті ненависті та відповідних дій держави в даному напрямку. Нарада ОБСЄ з розгляду виконання в галузі людського виміру, Варшава, 24 вересня 2013 року

Проект «Без Кордонів» вітає розробку Україною Стратегії захисту та інтеграції ромської національної меншини та Плану заходів щодо реалізації Стратегії.  Водночас, ми вимушені звернути увагу на відсутність будь-яких ефективних дій щодо прав інших меншин в Україні.  Держава роками не використовувала можливостей формулювання політики із захисту прав меншин і відмовлялася помічати нагальність питання її розробки. Проект «Без Кордонів» закликає Україну вжити негайних заходів щодо виконання зобов’язань за міжнародними договорами з прав людини та угодами в рамках  Східного партнерства, створити правову базу для захисту прав меншин та попередження порушень їх прав, а також забезпечити активну участь меншин у цьому процесі.

The web-site is created with the support of Open Society Institute
Creative Commons License Content on this site is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 Unported License.