ПРЕС-РЕЛІЗ: Переслідування шукачів притулку з боку української влади — це порушення норм права і зобов’язань України

Липень 22, 2010

Від 15 червня 2010 року силовими структурами України провадяться дії, спрямовані на затримання та утримання під вартою шукачів притулку з Узбекистану. Людей, які, прибувши до України, попросили українську владу про захист, переслідують, намагаючись видати їх до рук тих, від кого вони намагаються врятуватися місяця.

Проект “Без кордонів” ГО “Центр Соціальна Дія” наголошує, що подальші переслідування, затримання, ув'язнення шукачів притулку з Узбекистану на вимогу їх переслідувачів, тиск на родини біженців, витіснення їх українською владою з легального поля становить порушення норм міжнародного права та національного законодавства, кричущу неповагу до прав людини. Якщо продовжені, останні дії українських силових структур надзвичайно зашкодять як біженцям, які наївно повірили у дотримання владою України власних законів, так і міжнародному іміджу України.

До уваги ЗМІ

Переслідування шукачів притулку з боку української влади — це порушення норм права і зобов’язань України

ПРЕС-РЕЛІЗ

Шукача притулку з Узбекистану Уміда Хамроєва, який проживає у Київській області, співробітники правоохоронних органів України затримали рано-вранці 15 червня 2010 року у нього вдома. Причиною затримання стало оголошення його у розшук силовими структурами Республіки Узбекистан — тими, від чиїх переслідувань п. Хамроєв намагався врятуватися.

Це затримання стало лише першим у низці переслідувань та ув’язнень шукачів притулку з Узбекистану, які на законних підставах перебувають в Україні, подавши прохання про надання їм статусу біженця. Ці затримання відбуваються на вимогу узбецької влади, яка вимагає видати їх до Узбекистану через звинувачення, які там зазвичай висувають політичній опозиції чи незалежним релігійним громадам. Натепер затримано четверо біженців, і ще більше були змушені залишити місця свого проживання в Україні, побоюючись переслідувань. За наявними повідомленнями, родини узбецьких біженців піддають тискові співробітники українських силових структур: денні та нічні відвідини, залякування жінок та дітей, огляди житла без ордерів, відмова пред’являти на вимогу документи — лише кілька рис поведінки співробітників силових структур, з яким добре познайомилися узбецькі біженці та їхні родини протягом останнього місяця.

Біженці з Узбекистану опинилися у глухому куті: прибувши до України і дотримуючись усіх норм українського законодавства, вони попросили про притулок, повідомивши про переслідування з боку узбецької влади — і саме через це опинилися зараз в ув’язненні, під загрозою видання до рук їх переслідувачів. Про затримання із наміром почати екстрадицію українська влада повідомила узбецькі силові структури — через що, як повідомляють Проектові «Без кордонів», в Узбекистані посилився тиск на родичів біженців. Двох із чотирьох людей, ув’язнених натепер, затримали у них вдома; інших двох — у відділку ВГІРФО, коли вони намагалися подовжити реєстрацію місця свого проживання, як того вимагає українське законодавство. Таким чином, українська влада позбавляє біженців можливості жити відповідно до закону: якщо вони намагатимуться подовжити дію своїх документів — то постають перед перспективою ув’язнення і подальшого відправлення до своїх переслідувачів; якщо не подовжуватимуть реєстрацію — це може розглядатися правоохоронними органами як адміністративне правопорушення.

Україна знову опинилася на межі міжнародного скандалу через порушення державними органами норм міжнародного права, зокрема — конвенцій, підписаних і ратифікованих Україною, які забороняють повертати біженців і шукачів притулку до країни походження чи видавати людей туди, де їм загрожують катування та жорстоке поводження. Своє занепокоєння ситуацією, що склалася, вже висловили, поміж іншими, Українська Рада з питань біженців та міжнародний правозахисний рух “Amnesty International”, який оголосив Акцію термінової допомоги щодо затриманих шукачів притулку.

Новозапроваджені у червні цього року зміни до Кримінально-процесуального кодексу України, які стосуються екстрадиції, нарешті встановили чіткий механізм екстрадиційної процедури та можливість оскарження рішення про екстрадицію. Ситуація з узбецькими біженцями в Україні зараз продемонструє, чи має українська влада намір дотримуватися власних законів. Однак уже зараз очевидно, що ухвалені зміни жодним чином не захищають права шукачів притулку.

Проект «Без кордонів» заявляє, що використовуватиме усі наявні засоби правової допомоги, аби не допустити порушення прав людей, які звернулися до України за захистом, та завдання шкоди як їм, так і міжнародному іміджеві України. Також ми попереджаємо, що продовження переслідування біженців в Україні становитиме порушення закону з боку тих, хто чинитиме такі дії. Ми вимагаємо припинення переслідувань біженців з Узбекистану, надання їм доступу до прозорої та справедливої процедури отримання притулку та звільнення затриманих.

Для отримання детальнішої інформації, контактуйте:
Максим Буткевич +380-50-3348780
Ірина Федорович +380-50-5288614

grassroots.kyiv[at]gmail[dot]com

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter
Останні публікації

Результати дослідження поінформованості ЛГБТ-спільноти та запрошення до участі в онлайн-курсі

Художница Алевтина Кахидзе: Клубника Андреевна и постановление http://www.sbu.gov.ua/sbu/cont

Художница Алевтина Кахидзе нарисовала историю своей  мамы, которая не может выехать из-под обстрелов в Донецкой области в безопасную часть Украины, так как для этого нужно подать документы на разрешение пересечения линии столкновений (см. временный порядок выезда на сайте СБУ) и затем долго ожидать его получения.
Правозащитные организации уже предупреждали о незаконности и опасности подобной практики.

ДОВІДКА ЩОДО ОТРИМАННЯ ГРОМАДЯНСТВА УКРАЇНИ

ДОВІДКА ЩОДО ПРОДОВЖЕННЯ СТРОКУ ПЕРЕБУВАННЯ В УКРАЇНІ

ДОВІДКА ЩОДО ОТРИМАННЯ ПОСВІДКИ НА ТИМЧАСОВЕ ПРОЖИВАННЯ В УКРАЇНІ

ДОВІДКА ЩОДО ОТРИМАННЯ ПОСВІДКИ НА ПОСТІЙНЕ ПРОЖИВАННЯ В УКРАЇНІ

Правозахисники у правовому полі, що стискається: Приклад України

(Виступ Максима Буткевича на заході Frontline Defenders у Раді ООН з прав людини, 10 березня 2014 р.)

 Коли планувався цей захід, на якому мені випала честь виступати, ситуація в моїй країні - Україні - вже почала привертати увагу світової спільноти. Втім, наразі, ситуація серйозно змінилася. Українці не лише пройшли через масові громадянські протести, жорстокі вуличні протистояння, вбивства людей, які виборювали свої права і свободи, падіння попереднього режиму, - але й зробили перші кроки в побудові нової, більш демократичної країни, і зіткнулися з іноземною воєнною окупацією.

Що Заходу потрібно знати про крайніх правих на Евромайдані

Блог Антона Шеховцова

Джерело

Багато хто на Заході запитує про участь українських радикальних націоналістів на київському Евромайдані. Деякі нібито ліві сайти як World Socialist Web Site (Світова Соціалістична Мережа) опублікували відверту брехню щодо Евромайдану та ролі крайніх правих у цих протестах: ці сайти намагаються ублажити російських імперіалістів, які щодня роблять все, щоби позбавити Україну її слабкої незалежности.

Закрити кримінальне провадження проти фальсифікаторів порносправи не вийшло

Напередодні Нового року, 30-го грудня, суддя Вишар І.Ю. скасував постанову Вінницької обласної прокуратури про закриття кримінального провадження за фактом притягнення завідомо невинуватого Дмитра Гройсмана до кримінальної відповідальності за ст. 372 Кримінального кодексу.

Заява Проекту «Без Кордонів» та Мережі меншин Східного партнерства стосовно ситуації з правами меншин в Україні, зокрема у сфері злочинів на ґрунті ненависті та відповідних дій держави в даному напрямку. Нарада ОБСЄ з розгляду виконання в галузі людського виміру, Варшава, 24 вересня 2013 року

Проект «Без Кордонів» вітає розробку Україною Стратегії захисту та інтеграції ромської національної меншини та Плану заходів щодо реалізації Стратегії.  Водночас, ми вимушені звернути увагу на відсутність будь-яких ефективних дій щодо прав інших меншин в Україні.  Держава роками не використовувала можливостей формулювання політики із захисту прав меншин і відмовлялася помічати нагальність питання її розробки. Проект «Без Кордонів» закликає Україну вжити негайних заходів щодо виконання зобов’язань за міжнародними договорами з прав людини та угодами в рамках  Східного партнерства, створити правову базу для захисту прав меншин та попередження порушень їх прав, а також забезпечити активну участь меншин у цьому процесі.

The web-site is created with the support of Open Society Institute
Creative Commons License Content on this site is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 Unported License.