УВКБ ООН вітає приєднання України до Конвенцій ООН про безгромадянство

Січень 14, 2013

Київ, Україна, 11 січня 2013 року -  Агентство ООН у справах біженців (УВКБ ООН) вітає ратифікацію Україною двох Конвенцій ООН з питань безгромадянства[1], відповідні законопроекти було ухвалено Верховною Радою сьогодні.

Ратифікація цих двох Конвенцій надає Україні інструмент для подолання однієї з її невирішених проблем. Це також підтверджує намір України захищати права найбільш вразливих мешканців країни, позбавлених основного права людини, яке іноді визначають як «право мати права». Важко точно встановити, скільки людей проживають в Україні без громадянства або дійсних документів через певні події в історії України. Зокрема, частина випадків зумовлена недосконалим законодавством після розпаду Радянського Союзу, через яке особи не змогли скористатися можливістю отримати громадянство і досі мають недійсні документи радянського зразка. Крім того, дехто з  депортованих у минулому осіб після повернення в Україну перебуває у стані правової невизначеності, оскільки було втрачене попереднє громадянство без набуття громадянства України. Незалежно від причин виникнення, безгромадянство має жахливі наслідки для життя людини. Наявність громадянства є важливим чинником для повноцінного існування у суспільстві і передумовою  доступу до усіх прав людини, які надані громадянам.

«УВКБ ООН схвалює цю ініціативу Президента, яка була підтримана Верховною Радою, а також цінує зусилля, докладені Державною міграційною службою, Міністерством закордонних справ, Міністерством юстиції та іншими, хто долучився до підписання Україною цих двох Конвенцій ООН», – сказав пан Олдріх Андрисек, Регіональний Представник УВКБ ООН в Білорусі, Молдові та Україні.

Насправді, безгромадянство є аномалією, яка залишається серйозною світовою проблемою. Воно негативно впливає на життя мільйонів людей, які перебувають на межі суспільства, до якого вони належать. За оцінками УВКБ ООН кількість осіб без громадянства у світі складає щонайменше 12 мільйонів, багато з яких мають дітей, що не задокументовані.

За даними Державної міграційної служби України станом на 1 січня 2012 року в країні зареєстровано 5 тис. 875 осіб без громадянства. Багато людей все ще мають складнощі з набуттям громадянства, які зумовлені розпадом Радянського Союзу. Серед них можна виділити три групи осіб, які перебувають у зоні особливого ризику. По-перше, це особи, які до цього часу мають паспорти СРСР і не набули громадянства однієї з країн-правонаступників. За підрахунками УВКБ ООН близько 300 кримських татар на сьогодні мають недійсні документи радянського зразка. Друга група включає осіб, які втратили паспорти СРСР в Україні і не мали змоги замінити їх. До третьої групи входять дорослі, які в’їхали в Україну в дитячому віці на підставі свідоцтва про народження, але після досягнення повноліття не змогли отримати нових документів, що посвідчують особу.

УВКБ ООН висловлює свою готовність разом з органами влади розглянути наступні кроки, необхідні для виконання Україною своїх зобов’язань в рамках конвенцій і надання захисту всім особам без громадянства на її території. Зокрема, важливо внести зміни до національного законодавства, які б запроваджували процедуру визначення осіб без громадянства і забезпечували їхні основні права.

«Щойно набудуть чинності інструменти ратифікації, Україна долучилиться до кола 36 європейських країн, що ратифікували Конвенцію 1954 року, і 24 країн, які ратифікували Конвенцію 1961 року», – зазначив пан Андрисек.

Як одне із провідних світових гуманітарних агентств і двічі лауреат Нобелівської премії миру, УВКБ ООН працює над питанням безгромадянства з часу свого заснування у 1950 році, оскільки багато підмандатних біженців не мають громадянства. У 1974 році Генеральна Асамблея ООН наділила УВКБ ООН всесвітнім мандатом подолання проблеми безгромадянства.

Кінець

Для отримання додаткової інформації у справі біженців, яким загрожує екстрадиція звертайтеся до Ніни Сорокопуд, Радника з питань громадської інформації, Регіональне Представництво УВКБ ООН в Білорусі, Молдові та Україні. Тел.: (+380 44) 288-9710. +380 67 505 00 56. Електронна пошта: sorokopu@unhcr.org. Веб-сайт: http://www.unhcr.org.ua.

Загальна інформація:

Офіс Управління Верховного Комісара ООН у справах біженців був створений 14 грудня 1950 р. і почав працювати 1 січня 1951 р.

УВКБ ООН працює в Україні з березня 1994 р. З 1996 по 2011 рр. УВКБ ООН надало Україні, у різних формах, понад 36 мільйонів доларів США. Програми УВКБ ООН протягом багатьох років збільшили можливості низки урядових і неурядових організацій та надали допомогу у підтримці життя тисячам осіб (пряма допомога у вигляді харчів та інших предметів першої необхідності, житла, медичної допомоги або щомісячних виплат 2010 р. досягла 600 тис. доларів США).

УВКБ ООН за час свого функціонування надало навчальну та матеріальну підтримку у вигляді обладнання (комп’ютери, автомобілі, ремонт приміщень) низці урядових інституцій (Державному Комітету у справах національностей і релігій, обласним міграційним службам, прикордонним службам) на суму бл. 2,5 мільйонів доларів США.

Станом на 1 січня 2012 року в Україні перебуває бл. 2 500 визнаних біженців та 5 875 осіб без громадянства.

У 2011 році на програми у трьох країнах (Білорусь, Молдова та Україна), втілюваних під керівництвом Регіонального Представництва УВКБ ООН у Києві, було виділено 4,7 млн. доларів США .

УВКБ ООН надає захист біженцям та іншим переміщеним особам на неполітичній та гуманітарній основі. Воно також намагається знайти постійні рішення для тих, хто залежить від міжнародного захисту і хто, у разі неможливості повернутися до країни походження, повинні мати можливість інтегруватися там, де вони живуть, за сприятливих умов.

Натепер в усьому світі нараховується 43 мільйони вимушених переселенців, переважною більшістю яких опікується УВКБ ООН (15,2 мільйони біженців, 27,1 мільйони людей, які були змушені переселитися в межах однієї країни, 983 тис. шукачів притулку).

За деякими оцінками, у світі нараховують до 12 мільйонів осіб без громадянства. УВКБ ООН вдалося встановити 6,6 мільйона з них у 60 країнах.[1] Конвенція про статус апатридів (1954) та Конвенція про скорочення безгромадянства (1961)

Джерело: сайт УВКБ ООН

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter
Останні публікації

Результати дослідження поінформованості ЛГБТ-спільноти та запрошення до участі в онлайн-курсі

Художница Алевтина Кахидзе: Клубника Андреевна и постановление http://www.sbu.gov.ua/sbu/cont

Художница Алевтина Кахидзе нарисовала историю своей  мамы, которая не может выехать из-под обстрелов в Донецкой области в безопасную часть Украины, так как для этого нужно подать документы на разрешение пересечения линии столкновений (см. временный порядок выезда на сайте СБУ) и затем долго ожидать его получения.
Правозащитные организации уже предупреждали о незаконности и опасности подобной практики.

ДОВІДКА ЩОДО ОТРИМАННЯ ГРОМАДЯНСТВА УКРАЇНИ

ДОВІДКА ЩОДО ПРОДОВЖЕННЯ СТРОКУ ПЕРЕБУВАННЯ В УКРАЇНІ

ДОВІДКА ЩОДО ОТРИМАННЯ ПОСВІДКИ НА ТИМЧАСОВЕ ПРОЖИВАННЯ В УКРАЇНІ

ДОВІДКА ЩОДО ОТРИМАННЯ ПОСВІДКИ НА ПОСТІЙНЕ ПРОЖИВАННЯ В УКРАЇНІ

Правозахисники у правовому полі, що стискається: Приклад України

(Виступ Максима Буткевича на заході Frontline Defenders у Раді ООН з прав людини, 10 березня 2014 р.)

 Коли планувався цей захід, на якому мені випала честь виступати, ситуація в моїй країні - Україні - вже почала привертати увагу світової спільноти. Втім, наразі, ситуація серйозно змінилася. Українці не лише пройшли через масові громадянські протести, жорстокі вуличні протистояння, вбивства людей, які виборювали свої права і свободи, падіння попереднього режиму, - але й зробили перші кроки в побудові нової, більш демократичної країни, і зіткнулися з іноземною воєнною окупацією.

Що Заходу потрібно знати про крайніх правих на Евромайдані

Блог Антона Шеховцова

Джерело

Багато хто на Заході запитує про участь українських радикальних націоналістів на київському Евромайдані. Деякі нібито ліві сайти як World Socialist Web Site (Світова Соціалістична Мережа) опублікували відверту брехню щодо Евромайдану та ролі крайніх правих у цих протестах: ці сайти намагаються ублажити російських імперіалістів, які щодня роблять все, щоби позбавити Україну її слабкої незалежности.

Закрити кримінальне провадження проти фальсифікаторів порносправи не вийшло

Напередодні Нового року, 30-го грудня, суддя Вишар І.Ю. скасував постанову Вінницької обласної прокуратури про закриття кримінального провадження за фактом притягнення завідомо невинуватого Дмитра Гройсмана до кримінальної відповідальності за ст. 372 Кримінального кодексу.

Заява Проекту «Без Кордонів» та Мережі меншин Східного партнерства стосовно ситуації з правами меншин в Україні, зокрема у сфері злочинів на ґрунті ненависті та відповідних дій держави в даному напрямку. Нарада ОБСЄ з розгляду виконання в галузі людського виміру, Варшава, 24 вересня 2013 року

Проект «Без Кордонів» вітає розробку Україною Стратегії захисту та інтеграції ромської національної меншини та Плану заходів щодо реалізації Стратегії.  Водночас, ми вимушені звернути увагу на відсутність будь-яких ефективних дій щодо прав інших меншин в Україні.  Держава роками не використовувала можливостей формулювання політики із захисту прав меншин і відмовлялася помічати нагальність питання її розробки. Проект «Без Кордонів» закликає Україну вжити негайних заходів щодо виконання зобов’язань за міжнародними договорами з прав людини та угодами в рамках  Східного партнерства, створити правову базу для захисту прав меншин та попередження порушень їх прав, а також забезпечити активну участь меншин у цьому процесі.

The web-site is created with the support of Open Society Institute
Creative Commons License Content on this site is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 Unported License.