«Напав з ножем на українця»: Трагічний інцидент та його висвітлення частиною ЗМІ

Травень 31, 2013

Тиждень тому Печерський районний суд Києва виніс вирок у справі камерунського студента Нґнеджо Фопа Вільяма, якого звинуватили у завданні тяжких тілесних ушкоджень під час конфлікту з українцем. Обвинуваченого визнали винним, але покарання, визначене судом, передбачає випробувальний термін.

Практично відразу низка ЗМІ передрукувала, іноді — з незначними змінами, повідомлення інформагенції «Новий регіон» (http://www.nr2.ru/kiev/440099.html), що мало заголовок: «В Киеве студент из Камеруна напал с ножом на украинца, признавшегося в неприязни к гостю из Африки». З матеріалу, а особливо — з модифікованих передруків, можна було хіба що зробити висновок, що хтось з учасників інциденту — расист, і що причиною удару ножем з боку камерунського студента була нелюбов до репу, висловлена присутнім українцем.

Проект «Без кордонів» громадської організації «Центр Соціальна Дія» слідкував за цим процесом і брав участь у наданні юридичної допомоги Вільяму Фопі. Саме тому ми вважаємо за потрібне прояснити деякі принципові, на нашу думку, моменти у цій справі. В іншому разі помилка, якої припустився один зі ЗМІ одного разу (щиро не хочеться вірити у те, що маємо справу зі свідомою дезинформацією), може «відгукнутися» через невідомий проміжок часу, зіпсувавши життя людям, залученим до даного інциденту.

Події, які привели камерунського студента до суду, сталися в одному зі студентських гуртожитків Києва майже рік тому. Почалося із того, що до кімнати абітурієнтів і першокурсників, які відпочивали, завітали сусіди-четверокурсники. Певний час відпочинок і спілкування відбувалися досить спокійно, хоча Вільям — єдиний темношкірий у кімнаті — і ставав періодично, за словами свідків, об’єктом глузувань з боку новоприбулих. Але через кепське знання мови і відкритість до людей, камерунець не розумів змісту зауважень на свою адресу — аж допоки, під час виконання іноземним студентом репу, обидва четверокурсники не вийшли, збиткуючись над його творчістю. Спроба з’ясувати причини такої поведінки переросла у конфлікт, під час якого один з четверокурсників не приховував свого презирства до Вільяма через його колір шкіри. За словами свідків і самого Вільяма, український студент висловлював на адресу камерунця образи на расовому ґрунті, по чому почав бити його. Отримавши численні удари у голову й тулуб, у момент, коли побиття на якийсь час припинилося, Вільям схопив зі столу кухонний ніж і завдав одного удару. Вже наступного дня у міліції він зізнався у тому, що зробив, і дуже шкодував про скоєне, хоча і сам був не у найкращому стані: розсічені губа і бров, залите кров’ю око, пошкоджена щелепа, запаморочення. «Ніхто не може бити людину ножем, цього не можна робити ніколи, навіть якщо на тебе напали», – так пояснив своє каяття Вільям під час суду. Зараз міліція з’ясовує наявність такого мотиву, як «расова ненависть», у діях українця, який спровокував бійку. Вільяма ж звинуватили за ст. 121 КК «Умисні тяжкі тілесні ушкодження».

На думку адвокатки Вільяма Євгенії Закревської, така кваліфікація дій камерунця прокуратурою і слідством є хибною від самого початку. Захисниця стверджує, що у даному разі треба застосовувати ст. 124 КК («Умисне заподіяння тяжких тілесних ушкоджень у разі перевищення меж необхідної оборони») – ця стаття взагалі не передбачає санкції у вигляді позбавлення волі. Відхиливши клопотання адвоката про перекваліфікацію справи, суд засудив Вільяма Фопу до 5 років позбавлення волі з випробувальним терміном 3 роки. Крім цього, суд зобов’язав обвинуваченого виплатити потерпілому компенсацію в розмірі 21 тис. грн.

Євгенія Закревська вважає покарання близьким до справедливого. Адже суддя, за її словами, не відважившись змінювати кваліфікацію прокуратури, тим не менше засудила підсудного до нижньої межі покарання і законно застосувала ст. 75 КК, яка допускає (враховуючи обставини справи, характеристику і поведінку підсудного) звільнення із випробувальним терміном.

Друзі, сусіди, однокурсники камерунця дуже переймалися його долею. За власною ініціативою зібрали майже півсотні живих підписів на підтримку свого друга і передали їх судді, приходили на судові засідання, підтримували Вільяма. Вже у статусі підсудного, Вільям примудрився виграти танцювальний конкурс Formation в одній з категорій. Крім цього, Вільям з двома хлопцями — Валерою і Максом — створив музичний гурт із промовистою назвою «Friendship of Nations» («FON»). Вони проводять репетиції, пишуть тексти, записують перший альбом. Прихильники їх творчості, переважно — українці, тішаться, що Вільям на свободі і гурт буде і надалі творити і виступати.

Контакти:

e-mail: info@noborders.org.ua

Тел.: +380 50 334 8780

Адвокат Євгенія Закревська: +380 50 910 1796

 

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter
Останні публікації

Результати дослідження поінформованості ЛГБТ-спільноти та запрошення до участі в онлайн-курсі

Художница Алевтина Кахидзе: Клубника Андреевна и постановление http://www.sbu.gov.ua/sbu/cont

Художница Алевтина Кахидзе нарисовала историю своей  мамы, которая не может выехать из-под обстрелов в Донецкой области в безопасную часть Украины, так как для этого нужно подать документы на разрешение пересечения линии столкновений (см. временный порядок выезда на сайте СБУ) и затем долго ожидать его получения.
Правозащитные организации уже предупреждали о незаконности и опасности подобной практики.

ДОВІДКА ЩОДО ОТРИМАННЯ ГРОМАДЯНСТВА УКРАЇНИ

ДОВІДКА ЩОДО ПРОДОВЖЕННЯ СТРОКУ ПЕРЕБУВАННЯ В УКРАЇНІ

ДОВІДКА ЩОДО ОТРИМАННЯ ПОСВІДКИ НА ТИМЧАСОВЕ ПРОЖИВАННЯ В УКРАЇНІ

ДОВІДКА ЩОДО ОТРИМАННЯ ПОСВІДКИ НА ПОСТІЙНЕ ПРОЖИВАННЯ В УКРАЇНІ

Правозахисники у правовому полі, що стискається: Приклад України

(Виступ Максима Буткевича на заході Frontline Defenders у Раді ООН з прав людини, 10 березня 2014 р.)

 Коли планувався цей захід, на якому мені випала честь виступати, ситуація в моїй країні - Україні - вже почала привертати увагу світової спільноти. Втім, наразі, ситуація серйозно змінилася. Українці не лише пройшли через масові громадянські протести, жорстокі вуличні протистояння, вбивства людей, які виборювали свої права і свободи, падіння попереднього режиму, - але й зробили перші кроки в побудові нової, більш демократичної країни, і зіткнулися з іноземною воєнною окупацією.

Що Заходу потрібно знати про крайніх правих на Евромайдані

Блог Антона Шеховцова

Джерело

Багато хто на Заході запитує про участь українських радикальних націоналістів на київському Евромайдані. Деякі нібито ліві сайти як World Socialist Web Site (Світова Соціалістична Мережа) опублікували відверту брехню щодо Евромайдану та ролі крайніх правих у цих протестах: ці сайти намагаються ублажити російських імперіалістів, які щодня роблять все, щоби позбавити Україну її слабкої незалежности.

Закрити кримінальне провадження проти фальсифікаторів порносправи не вийшло

Напередодні Нового року, 30-го грудня, суддя Вишар І.Ю. скасував постанову Вінницької обласної прокуратури про закриття кримінального провадження за фактом притягнення завідомо невинуватого Дмитра Гройсмана до кримінальної відповідальності за ст. 372 Кримінального кодексу.

Заява Проекту «Без Кордонів» та Мережі меншин Східного партнерства стосовно ситуації з правами меншин в Україні, зокрема у сфері злочинів на ґрунті ненависті та відповідних дій держави в даному напрямку. Нарада ОБСЄ з розгляду виконання в галузі людського виміру, Варшава, 24 вересня 2013 року

Проект «Без Кордонів» вітає розробку Україною Стратегії захисту та інтеграції ромської національної меншини та Плану заходів щодо реалізації Стратегії.  Водночас, ми вимушені звернути увагу на відсутність будь-яких ефективних дій щодо прав інших меншин в Україні.  Держава роками не використовувала можливостей формулювання політики із захисту прав меншин і відмовлялася помічати нагальність питання її розробки. Проект «Без Кордонів» закликає Україну вжити негайних заходів щодо виконання зобов’язань за міжнародними договорами з прав людини та угодами в рамках  Східного партнерства, створити правову базу для захисту прав меншин та попередження порушень їх прав, а також забезпечити активну участь меншин у цьому процесі.

The web-site is created with the support of Open Society Institute
Creative Commons License Content on this site is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 Unported License.