КОНСТИТУЦІЯ І ЄВРОПЕЙСЬКА КОНВЕНЦІЯ ВІДПОЧИВАЮТЬ: КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД НЕ ЗАХИСТИВ ПРАВО НА ПРОВЕДЕННЯ МИРНИХ ЗІБРАНЬ

Червень 21, 2013

20 червня 2013 року Київський апеляційний адміністративний суд, у засіданні під головуванням судді А.М.Горяйнова, не забажав захистити право громадян на проведення мирних зібрань і на свободу вираження думки, гарантоване ст.ст. 39 і 34 Конституції України та ст. 11 Європейської Конвенції з прав людини. Вочевидь, на думку суду, громадянам можна заборонити проводити будь-які мирні зібрання, на тривалий період, на будь-якій території, за сміховинними приводами — і таке рішення марно оскаржувати. Громадські активісти, поміж якими — і представники Проекту «Без кордонів», оскаржуватимуть рішення Апеляційного суду до Вищого адміністративного суду України.

Громадські активісти та активістки прийшли до Київського апеляційного адміністративного суду, аби оскаржити сумнозвісне рішення Окружного адмінсуду м.Києва (суддя О.П. Огурцов) від 28 лютого 2013 р., яким, за поданням Київської міської державної адміністрації, суд забороняв невизначеному колу осіб проводити будь-які вуличні акції чи зібрання під приміщенням Генеральної прокуратури України на два місяці — від 01 березня до 30 квітня 2013 р. Поміж аргументами, що їх підтримав суд, вказувалося дотримання спокою мешканців прилеглих будинків, навчальний процес у найближчій до вказаного місця школі, а також те, що вуличні акції можуть порушувати громадський спокій.

Поміж акціями, які були наперед заборонені оскаржуваним рішенням – протест проти спроб незаконних екстрадицій біженців, акція на підтримку вінницького правозахисника Дмитра Гройсмана, акція проти судових «килимових заборон» мирних зборів. Принциповим тут є те, що організатори даних мирних зібрань не були відповідачами у справі про обмеження мирних зібрань, безпосередньо ці акції ніхто не забороняв, – і в межах закону та формальної логіки це неможливо було зробити, оскільки акції планувались і про них повідомляли владі вже після винесення сумнозвісного рішення. Принаймні на одній із акцій, що потрапила під заборону, співробітниками міліції було затримано організатора та активістів – саме через неправомірну судову заборону.

Рішення судді Огурцова є абсурдним з точки зору здорового глузду, як і таким, що порушує Конституцію та закони України (зокрема, КАС України) і Європейську конвенцію про захист прав людини, доводили Суду апеллянти. Крім того, вказували на небезпечність рішення Окружного адмінсуду м. Києва для дотримання прав і свобод людини в Україні: адже за такими самими міркуваннями можна заборонити будь-кому проводити будь-які мирні зібрання у будь-якому населеному пункті України, де скрізь є вулиці, житлові будинки та навчальні заклади. Також апелянти згадали низку важливих рішень Європейського Суду з прав людини (які для України є джерелом права), що стосувалися важливості дотримання права на мирні зібрання.

Активісти й активістки вимагали від суду скасувати рішення Окружного адмінсуду м.Києва від 28 лютого 2013 р. щодо заборони мирних зібрань під приміщенням ГПУ до 30 квітня 2013 р., та ухвалити за початковим поданням про це з боку КМДА нове рішення, а саме — відмовити КМДА у повному обсязі.

Попри наведені аргументи, Київський апеляційний адміністративний суд рішення Окружного адмінсуду м.Києва залишив у силі, – і, таким чином, відмовився захистити право громадян на проведення мирних зібрань, гарантоване українською Конституцією та Європейською конвенцією.

Показовим є те, що Київський апеляційний адмінсуд не підтвердив право виступити на захист біженців саме у Всесвітній день біженця, який міжнародна спільнота відзначає, за рішенням ООН, 20 червня. Адже саме захист біженців був метою проведення однієї з наперед заборонених акцій.

Тепер активісти й активістки готуються оскаржувати рішення Київського апеляційного адмінсуду до Вищого адміністративного суду України (ВАСУ). Слід зазначити, що до ВАСУ вже подано касаційну скаргу щодо  попереднього подібного судового рішення, яким заборонялися усі акції під Генпрокуратурою наприкінці минулого року. Якщо ж і ВАСУ не забажає захистити право на мирні зібрання — наступним етапом буде звернення до Європейського суду з прав людини, попереджають захисники права на мирні зібрання.

Додаткова інформація:

Максим Буткевич +380 50 3348780

Євгенія Закревська +380 50 9101796

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter
Останні публікації

Результати дослідження поінформованості ЛГБТ-спільноти та запрошення до участі в онлайн-курсі

Художница Алевтина Кахидзе: Клубника Андреевна и постановление http://www.sbu.gov.ua/sbu/cont

Художница Алевтина Кахидзе нарисовала историю своей  мамы, которая не может выехать из-под обстрелов в Донецкой области в безопасную часть Украины, так как для этого нужно подать документы на разрешение пересечения линии столкновений (см. временный порядок выезда на сайте СБУ) и затем долго ожидать его получения.
Правозащитные организации уже предупреждали о незаконности и опасности подобной практики.

ДОВІДКА ЩОДО ОТРИМАННЯ ГРОМАДЯНСТВА УКРАЇНИ

ДОВІДКА ЩОДО ПРОДОВЖЕННЯ СТРОКУ ПЕРЕБУВАННЯ В УКРАЇНІ

ДОВІДКА ЩОДО ОТРИМАННЯ ПОСВІДКИ НА ТИМЧАСОВЕ ПРОЖИВАННЯ В УКРАЇНІ

ДОВІДКА ЩОДО ОТРИМАННЯ ПОСВІДКИ НА ПОСТІЙНЕ ПРОЖИВАННЯ В УКРАЇНІ

Правозахисники у правовому полі, що стискається: Приклад України

(Виступ Максима Буткевича на заході Frontline Defenders у Раді ООН з прав людини, 10 березня 2014 р.)

 Коли планувався цей захід, на якому мені випала честь виступати, ситуація в моїй країні - Україні - вже почала привертати увагу світової спільноти. Втім, наразі, ситуація серйозно змінилася. Українці не лише пройшли через масові громадянські протести, жорстокі вуличні протистояння, вбивства людей, які виборювали свої права і свободи, падіння попереднього режиму, - але й зробили перші кроки в побудові нової, більш демократичної країни, і зіткнулися з іноземною воєнною окупацією.

Що Заходу потрібно знати про крайніх правих на Евромайдані

Блог Антона Шеховцова

Джерело

Багато хто на Заході запитує про участь українських радикальних націоналістів на київському Евромайдані. Деякі нібито ліві сайти як World Socialist Web Site (Світова Соціалістична Мережа) опублікували відверту брехню щодо Евромайдану та ролі крайніх правих у цих протестах: ці сайти намагаються ублажити російських імперіалістів, які щодня роблять все, щоби позбавити Україну її слабкої незалежности.

Закрити кримінальне провадження проти фальсифікаторів порносправи не вийшло

Напередодні Нового року, 30-го грудня, суддя Вишар І.Ю. скасував постанову Вінницької обласної прокуратури про закриття кримінального провадження за фактом притягнення завідомо невинуватого Дмитра Гройсмана до кримінальної відповідальності за ст. 372 Кримінального кодексу.

Заява Проекту «Без Кордонів» та Мережі меншин Східного партнерства стосовно ситуації з правами меншин в Україні, зокрема у сфері злочинів на ґрунті ненависті та відповідних дій держави в даному напрямку. Нарада ОБСЄ з розгляду виконання в галузі людського виміру, Варшава, 24 вересня 2013 року

Проект «Без Кордонів» вітає розробку Україною Стратегії захисту та інтеграції ромської національної меншини та Плану заходів щодо реалізації Стратегії.  Водночас, ми вимушені звернути увагу на відсутність будь-яких ефективних дій щодо прав інших меншин в Україні.  Держава роками не використовувала можливостей формулювання політики із захисту прав меншин і відмовлялася помічати нагальність питання її розробки. Проект «Без Кордонів» закликає Україну вжити негайних заходів щодо виконання зобов’язань за міжнародними договорами з прав людини та угодами в рамках  Східного партнерства, створити правову базу для захисту прав меншин та попередження порушень їх прав, а також забезпечити активну участь меншин у цьому процесі.

The web-site is created with the support of Open Society Institute
Creative Commons License Content on this site is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 Unported License.