Україна не є привабливою країною для потенційних мігрантів – експерт

Лютий 8, 2012

Про це заявила у коментарі для агентства УКРІНФОРМ радник при дирекції Національного інституту стратегічних досліджень, доктор наук Олена Малиновська.

"Україна, на жаль, не є привабливою країною для потенційних мігрантів, адже міграційна привабливість для держави - це великий комплімент. На нього заслужили насамперед держави з високим рівнем життя та соціальних гарантій. Ми ж на сьогодні більше втрачаємо населення, ніж приваблюємо іноземців", - сказала О. Малиновська.

Експерт вказала, що недавня інформація, поширена у деяких ЗМІ, про те, що Україна, за даними ООН, посідає десяте місце серед країн світу з найбільшою кількістю іммігрантів, є результатом некоректної інтерпретації даних, яка дезорієнтує суспільство.

“ООН використовує дані національних переписів населення, зокрема, щодо України – перепису 2001 року, і вважає іммігрантами осіб, що на момент перепису проживали в країні, проте були народжені поза її територією. Внаслідок тривалого існування союзної держави, де переміщення населення між республіками були надзвичайно інтенсивними (організовані набори робочої сили, служба в армії, спрямування молодих спеціалістів, а також депортації та вислання часів тоталітаризму), понад 92 відсотки іммігрантів, які зафіксував перепис населення України 2001 р., це особи, народжені в республіках колишнього СРСР, до того ж 3/4 цих людей в’їхали в Україну до 1991 року, тобто були на момент переїзду внутрішніми мігрантами”, – сказала О. Малиновська.

“Більше того, якщо порівняти дані перепису 2001 року і дані останнього перепису часів СРСР у 1989 році, то відсоток іммігрантів у населенні України, тобто народжених за її межами, за радянського періоду був більшим, ніж у 2001 році, оскільки обмін населенням між радянськими республіками був набагато інтенсивнішим, ніж нинішня міграція між новими незалежними державами”.

За словами експерта, основна кількість іммігрантів, які проживають на території України, народилися на території Росії (70%), Білорусі, Казахстану, Молдови. З-поміж тих країн, які не входили до складу СРСР, більш-менш значна кількість осіб, які можуть вважатися іммігрантами, народилися на території Польщі – 150 тис. за переписом 2001 року, що є результатом повоєнного обміну населенням між Польщею та УРСР, коли в Україну було переселено понад півмільйона етнічних українців, а до Польщі з України виїхали близько 800 тис. поляків. Другою є Німеччина, де внаслідок 50-річного перебування радянських військових гарнізонів народилися понад 60 тис. наших співгромадян.

Дослідниця також послалася на дані Державної служби статистики України щодо міграції за 2010 рік, згідно з якими до нас впродовж року прибули 30 тис. осіб, вибули – 14,5 тис. Відповідно, міграційний приріст населення становив приблизно 16 тис. осіб, причому завдяки в’їзду з країн СНД населення України збільшилося на 17,5 тис., а за рахунок міграції між Україною та іншими державами – зменшилося на 1,5 тис.”.

При цьому О. Малиновська зазначила, що статистика щодо виїзду громадян не завжди є точною, оскільки, за її словами, іммігранти частіше реєструють своє прибуття до країни, проте набагато рідше -вибуття.

Внаслідок цього фактичні міграційні втрати населення України набагато більші, що підтверджує статистика країн призначення, вважає вона. “Якщо, за даними статистики України, ми маємо плюс в людських обмінах з Російської Федерацією, то Росія, за своїми даними, також має плюс, причому досить великий. А дані про виїзд з України, наприклад, до Чехії і чеські дані про в’їзд українців до цієї країни відрізняються на порядок”.

Експерт стверджує, що обсяги нелегальної міграції, завдяки багаторічній і наполегливій роботі по забезпеченню належного прикордонного та імміграційного контролю, на сьогодні в Україні незначні і на міграційну ситуацію помітно не впливають. Говорячи про зменшення притоку нелегальних мігрантів в Україні, О. Малиновська навела дані Державної прикордонної служби України за 2010 рік, за якими було зафіксовано найменшу цифру затриманих при спробі перетину Державного кордону нелегалів за останні 20 років. “На кордоні було затримано 1,6 тис. іноземців, причому більшість – це наші колишні співгромадяни по СРСР”.

О. Малиновська підкреслила, що “увагу громадськості, крім нашого 10 місця за кількістю іммігрантів, варто звернути на те, що, за даними того ж Департаменту з народонаселення ООН, який аналізує результати переписів країн світу, Україна входить до п’ятірки країн, що є найбільшими постачальниками емігрантів”.

За кордоном проживають 6,6 млн осіб, народжених в Україні. За чисельністю емігрантів наша держава поступається лише Мексиці, Індії, Російській Федерації та Китаю, наголосила вона.

Разом з тим і ця цифра, зазначила О. Малиновська, потребує пояснення. Адже, як і у випадку з іммігрантами, більшість емігрантів з України виїхали ще у радянські часи у напрямі інших радянських республік. Основними країнами призначення були для них Російська Федерація (за переписом 2002 р. тут проживали 3,6 млн вихідців з України), Казахстан, Білорусь, Молдова. Водночас, не можна не зазначити, що впродовж 1990-х рр. чисельність емігрантів з України помітно поповнилася за рахунок виїзду до Ізраїлю, США, Німеччини, інших країн. Причому Всеукраїнський перепис населення 2001 р. показав, що реальні міграційні втрати були в 1,7 раза більшими, ніж зафіксовані поточною статистикою.

Олег Олійник, КИЇВ. 7 лютого 2012 року.

Джерело: сайт Укрінформ

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter
Останні публікації

Результати дослідження поінформованості ЛГБТ-спільноти та запрошення до участі в онлайн-курсі

Художница Алевтина Кахидзе: Клубника Андреевна и постановление http://www.sbu.gov.ua/sbu/cont

Художница Алевтина Кахидзе нарисовала историю своей  мамы, которая не может выехать из-под обстрелов в Донецкой области в безопасную часть Украины, так как для этого нужно подать документы на разрешение пересечения линии столкновений (см. временный порядок выезда на сайте СБУ) и затем долго ожидать его получения.
Правозащитные организации уже предупреждали о незаконности и опасности подобной практики.

ДОВІДКА ЩОДО ОТРИМАННЯ ГРОМАДЯНСТВА УКРАЇНИ

ДОВІДКА ЩОДО ПРОДОВЖЕННЯ СТРОКУ ПЕРЕБУВАННЯ В УКРАЇНІ

ДОВІДКА ЩОДО ОТРИМАННЯ ПОСВІДКИ НА ТИМЧАСОВЕ ПРОЖИВАННЯ В УКРАЇНІ

ДОВІДКА ЩОДО ОТРИМАННЯ ПОСВІДКИ НА ПОСТІЙНЕ ПРОЖИВАННЯ В УКРАЇНІ

Правозахисники у правовому полі, що стискається: Приклад України

(Виступ Максима Буткевича на заході Frontline Defenders у Раді ООН з прав людини, 10 березня 2014 р.)

 Коли планувався цей захід, на якому мені випала честь виступати, ситуація в моїй країні - Україні - вже почала привертати увагу світової спільноти. Втім, наразі, ситуація серйозно змінилася. Українці не лише пройшли через масові громадянські протести, жорстокі вуличні протистояння, вбивства людей, які виборювали свої права і свободи, падіння попереднього режиму, - але й зробили перші кроки в побудові нової, більш демократичної країни, і зіткнулися з іноземною воєнною окупацією.

Що Заходу потрібно знати про крайніх правих на Евромайдані

Блог Антона Шеховцова

Джерело

Багато хто на Заході запитує про участь українських радикальних націоналістів на київському Евромайдані. Деякі нібито ліві сайти як World Socialist Web Site (Світова Соціалістична Мережа) опублікували відверту брехню щодо Евромайдану та ролі крайніх правих у цих протестах: ці сайти намагаються ублажити російських імперіалістів, які щодня роблять все, щоби позбавити Україну її слабкої незалежности.

Закрити кримінальне провадження проти фальсифікаторів порносправи не вийшло

Напередодні Нового року, 30-го грудня, суддя Вишар І.Ю. скасував постанову Вінницької обласної прокуратури про закриття кримінального провадження за фактом притягнення завідомо невинуватого Дмитра Гройсмана до кримінальної відповідальності за ст. 372 Кримінального кодексу.

Заява Проекту «Без Кордонів» та Мережі меншин Східного партнерства стосовно ситуації з правами меншин в Україні, зокрема у сфері злочинів на ґрунті ненависті та відповідних дій держави в даному напрямку. Нарада ОБСЄ з розгляду виконання в галузі людського виміру, Варшава, 24 вересня 2013 року

Проект «Без Кордонів» вітає розробку Україною Стратегії захисту та інтеграції ромської національної меншини та Плану заходів щодо реалізації Стратегії.  Водночас, ми вимушені звернути увагу на відсутність будь-яких ефективних дій щодо прав інших меншин в Україні.  Держава роками не використовувала можливостей формулювання політики із захисту прав меншин і відмовлялася помічати нагальність питання її розробки. Проект «Без Кордонів» закликає Україну вжити негайних заходів щодо виконання зобов’язань за міжнародними договорами з прав людини та угодами в рамках  Східного партнерства, створити правову базу для захисту прав меншин та попередження порушень їх прав, а також забезпечити активну участь меншин у цьому процесі.

The web-site is created with the support of Open Society Institute
Creative Commons License Content on this site is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 Unported License.