Заява правозахисних організацій з приводу ситуації з антисемітизмом в Україні в контексті кампанії громадського протесту

Лютий 3, 2014

За останні тижні в українських та закордонних засобах масової інформації почали з‘являтися публікації, які в категоричній формі змальовують рівень антисемітизму в Києві та в Україні в цілому, як катастрофічний. Зазвичай подібні висновки робляться, спираючись на заяви та вислови громадських діячів, які, за їх словами, репрезентують різноманітні єврейські організації.

Практично в усіх подібних заявах є ствердження про наявність зв‘язку між начебто спостереженнями за «зростанням антисемітизму» та триваючою вже третій місяць поспіль кампанією громадської непокори (Євромайдан). Різні видання серйозно ставлять питання, чи слід чекати погромів, а в дипломатичні структури різних країн надсилаються різноманітні звертання та заяви, які потребують реакції.

Розповсюдження в засобах масової інформації подібних заяв та висловів, на нашу думку, вводить в оману аудиторію, особливо якщо вона не вельми добре володіє достовірною інформацією про те, що відбувається в Україні, а також створює неадекватну, панічну атмосферу в єврейській громаді.

Позаяк ситуація в Україні привертає наразі увагу всього світу та дійсно викликає громадське заклопотання, хоча й зовсім не з приводу уявного сплеску антисемітизму, а з приводу масового порушення прав та свобод громадян з боку органів державної влади та співробітників правоохоронних органів, ми вважаємо за необхідне роз‘яснити ситуацію.

  1. Згідно системного моніторінгу проявів ксенофобії, який протягом багатьох років здійснюють наші організації, в країні можна спостерігати стабільно низький (особливо в порівнянні з іншими європейськими країнами) рівень кількості антисемітських інцидентів. За останні два місяці в контексті кампанії громадського протесту не було зафіксовано сплеску проявів антисемітизму. 

  1. Єдиним надзвичайним винятком є два напади на релігійних євреїв, які сталися 11 та 17 січня в Києві, неподалік від синагоги Розенберга. В заявах деяких громадських діячів, які висловлюються від імені єврейських організацій, ці напади прямо пов‘язувалися з кампанією громадського протесту, а їх учасники – звинувачувалися в антисемітському насиллі. Ми вважаємо за необхідне заявити, що такі ствердження не мають під собою рівним чином жодних підстав. В силу пасивної поведінки та халатного стилю здійснення оперативно-пошукових дій в межах кримінального впровадження, яке було відкрите за фактом того, що відбулося, до цього моменту про можливих злодіїв нічого не відомо. Деякі представники єврейської громади схиляються до версії, що напади 11 та 17 січня були організовані з провокаційною метою, в межах кампанії з дискредитації політичної опозиції та учасніків громадських протестів. 

  1. Ми констатуємо, що з боку прихильників діючої влади здійснюється системна пропагандистська кампанія, спрямована на дискредитацію політичної опозиції та учасників громадських протестів шляхом поширення недостовірної інформації про масові безлади, хвилю екстремізму та зокрема, «сплеск антисемітизму в Україні», викликаного діями Євромайдану. Ця кампанія є важливою частиною пропагандистського забезпечення насильного придушення протестного руху. Під приводом необхідності боротьби з нетерпимістю та фашизмом, 16 січня партія влади прийняла з грубими порушеннями парламентської процедури пакет репресивних законів, які позбавляли українців громадських свобод та права на мирний протест.

  1. Єдиним реальним підгрундям для подібних стверджень є факт участі в широкому громадському протестному русі окремих маргінальних, нечисельних націонал-радикальних угрупувань. Цього, проте, за нашою думкою, суцільно недостатньо для загальних звинувачень в антисемітизмі учасників Євромайдану. Насправді, за останні місяці було зафіксовано більш випадків використання антисемітської риторики з боку прихильників діючої влади. Окрім того, що є набагато більш важливим, ми з усією відповідальністю стверджуємо, що в контексті ситуації, яка склалася в Україні, співробітники правоохоронних органів та представники кримінальних структур, які були залученні керівниками органів державної влади в багатьох регіонах для силової протидії мирним протестам, являють собою на декілька рівнів більш серйозну та вельми реальну загрозу не тільки правам людини та громадянським свободам, але й життю та здоров‘ю українців, незалежно від їх етнічного походження та релігійної належності, ніж учасники нечисельніх націонал-радикальних груп.
  2. Єдиним реальним підгрундям для подібних стверджень є факт участі в широкому громадському протестному русі окремих маргінальних, нечисельних націонал-радикальних угрупувань. Цього, проте, за нашою думкою, суцільно недостатньо для загальних звинувачень в антисемітизмі учасників Євромайдану. Насправді, за останні місяці було зафіксовано більш випадків використання антисемітської риторики з боку прихильників діючої влади. Окрім того, що є набагато більш важливим, ми з усією відповідальністю стверджуємо, що в контексті ситуації, яка склалася в Україні, співробітники правоохоронних органів та представники кримінальних структур, які були залученні керівниками органів державної влади в багатьох регіонах для силової протидії мирним протестам, являють собою на декілька рівнів більш серйозну та вельми реальну загрозу не тільки правам людини та громадянським свободам, але й життю та здоров‘ю українців, незалежно від їх етнічного походження та релігійної належності, ніж учасники нечисельніх націонал-радикальних груп.

  1. Нерідкими є випадки, коли з‘ясовується, що діячі, які розповсюджують найбільш панічні заяви, взагалі не мають ніякого відношення до єврейської громади, виступають від імені неіснуючих організацій, під вигаданими прізвищами та розповсюджують відверту брехню. На жаль, ці заяви лунають в унісон до основних тез пропагандистської кампанії влади та охоче відтворюються засобами масової інформації.

Ми закликаємо громадян України та іноземних спостерігачів зберігати спокій та критично оцінювати поширювані в ЗМІ панічні заяви про ситуацію з антисемітизмом в країні.

Українська Гельсінська спілка з прав людини

Харківська правозахисна група

Конгрес національних громад України

Проект «Без кордонів» Центру «Соціальна дія»

 
Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter
Останні публікації

Результати дослідження поінформованості ЛГБТ-спільноти та запрошення до участі в онлайн-курсі

Художница Алевтина Кахидзе: Клубника Андреевна и постановление http://www.sbu.gov.ua/sbu/cont

Художница Алевтина Кахидзе нарисовала историю своей  мамы, которая не может выехать из-под обстрелов в Донецкой области в безопасную часть Украины, так как для этого нужно подать документы на разрешение пересечения линии столкновений (см. временный порядок выезда на сайте СБУ) и затем долго ожидать его получения.
Правозащитные организации уже предупреждали о незаконности и опасности подобной практики.

ДОВІДКА ЩОДО ОТРИМАННЯ ГРОМАДЯНСТВА УКРАЇНИ

ДОВІДКА ЩОДО ПРОДОВЖЕННЯ СТРОКУ ПЕРЕБУВАННЯ В УКРАЇНІ

ДОВІДКА ЩОДО ОТРИМАННЯ ПОСВІДКИ НА ТИМЧАСОВЕ ПРОЖИВАННЯ В УКРАЇНІ

ДОВІДКА ЩОДО ОТРИМАННЯ ПОСВІДКИ НА ПОСТІЙНЕ ПРОЖИВАННЯ В УКРАЇНІ

Правозахисники у правовому полі, що стискається: Приклад України

(Виступ Максима Буткевича на заході Frontline Defenders у Раді ООН з прав людини, 10 березня 2014 р.)

 Коли планувався цей захід, на якому мені випала честь виступати, ситуація в моїй країні - Україні - вже почала привертати увагу світової спільноти. Втім, наразі, ситуація серйозно змінилася. Українці не лише пройшли через масові громадянські протести, жорстокі вуличні протистояння, вбивства людей, які виборювали свої права і свободи, падіння попереднього режиму, - але й зробили перші кроки в побудові нової, більш демократичної країни, і зіткнулися з іноземною воєнною окупацією.

Що Заходу потрібно знати про крайніх правих на Евромайдані

Блог Антона Шеховцова

Джерело

Багато хто на Заході запитує про участь українських радикальних націоналістів на київському Евромайдані. Деякі нібито ліві сайти як World Socialist Web Site (Світова Соціалістична Мережа) опублікували відверту брехню щодо Евромайдану та ролі крайніх правих у цих протестах: ці сайти намагаються ублажити російських імперіалістів, які щодня роблять все, щоби позбавити Україну її слабкої незалежности.

Закрити кримінальне провадження проти фальсифікаторів порносправи не вийшло

Напередодні Нового року, 30-го грудня, суддя Вишар І.Ю. скасував постанову Вінницької обласної прокуратури про закриття кримінального провадження за фактом притягнення завідомо невинуватого Дмитра Гройсмана до кримінальної відповідальності за ст. 372 Кримінального кодексу.

Заява Проекту «Без Кордонів» та Мережі меншин Східного партнерства стосовно ситуації з правами меншин в Україні, зокрема у сфері злочинів на ґрунті ненависті та відповідних дій держави в даному напрямку. Нарада ОБСЄ з розгляду виконання в галузі людського виміру, Варшава, 24 вересня 2013 року

Проект «Без Кордонів» вітає розробку Україною Стратегії захисту та інтеграції ромської національної меншини та Плану заходів щодо реалізації Стратегії.  Водночас, ми вимушені звернути увагу на відсутність будь-яких ефективних дій щодо прав інших меншин в Україні.  Держава роками не використовувала можливостей формулювання політики із захисту прав меншин і відмовлялася помічати нагальність питання її розробки. Проект «Без Кордонів» закликає Україну вжити негайних заходів щодо виконання зобов’язань за міжнародними договорами з прав людини та угодами в рамках  Східного партнерства, створити правову базу для захисту прав меншин та попередження порушень їх прав, а також забезпечити активну участь меншин у цьому процесі.

The web-site is created with the support of Open Society Institute
Creative Commons License Content on this site is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 Unported License.